Πρωτάθλημα ΕΠΣΑΝΑ. Επιλογές Σ/Κ

Ολυμπιακός Λαυρίου – Κορωπί 0-0

Α΄Κατ.-2η Αγων.

Επίσημη εμφάνιση μετά από αρκετό καιρό για τον Ολυμπιακό Λαυρίου απέναντι σε μια ομάδα καλά μονταρισμένη και σωστά προετοιμασμένη για το σημερινό παιχνίδι.
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν επιθετικές διαθέσεις μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Στη συνέχεια οπισθοχώρησαν και έδωσαν μεν χώρους στους γηπεδούχους, αλλά αμυντικά ήταν απροσπέλαστοι και κινδύνευσαν μόνο από μία στημένη φάση.(video).
Ο τεχνικός των γηπεδούχων Μακροδημήτρης προσπάθησε με τις αλλαγές που έκανε να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του, αλλά και πάλι οι φάσεις δεν ήρθαν. Αντίθετα το Κορωπί σε δύο περιπτώσεις – (φωτό και η φάση στο video)-θα μπορούσε να είχε πετύχει γκολ και να πάρει τον αγώνα.
Στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Χανιώτη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ
ΚΥΡΚΟΣ, ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ, ΧΥΚΑ, ΤΣΙΚΛΟΣ, SALLAKU, ΠΑΝΟΥ, VICA, ΠΟΥΛΟΣ(68΄ΜΕΡΓΙΑΝΗΣ), ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ(77΄ΠΑΡΑΣΧΟΣ), ΚΟΥΡΤΑΝΟΒΙΤΣ, ΕΛΕΝΑΣ(53΄ΧΡΗΣΤΟΥ)
ΚΟΡΩΠΙ
ΜΙΧΑΛΗΣ, ΜΠΑΝΑΙ(46΄ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ), ΠΑΝΤΟΥ, ΠΡΙΟΝΙΔΗΣ, ΜΑΤΣΑΓΓΟΣ, ΡΕΝΕΖΗΣ, ΚΕΡΜΕΖΟ(58΄ΑΛΕΞΙΟΥ), ΜΠΡΙΝΑΚΗΣ, ΧΑΝΙΩΤΗΣ, ΠΛΑΤΑΝΟΣ, ΣΚΑΒΑΡΑΣ(78΄ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ)

Καλύβια – Αφιδναϊκός 1-1

Πρωτάθλημα ΕΠΣΑΝΑ
Β΄Κατ.-3η Αγων.
Άλλους δύο χαμένους βαθμούς εντός έδρας, πρόσθεσε στο παθητικό του ο ΠΑΟ Καλυβίων. Αυτή τη φορά απένατι σε μια ομάδα που το βασικό της χαρακτηριστικό ήταν το δυναμικό ποδόσφαιρο.
Οι γηπεδούχοι έμειναν από νωρίς με δέκα παίκτες με την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Λάζαρη και αναγκάστηκαν να προσπαθήσουν πολύ, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, για να ισοφαρίσουν έστω το γκολ που δέχθηκαν στο 45΄.
Το 0-1 στο 45΄με τον Ζουβερέλλη και το 1-1 ο Αντ. Οικονομίδης στο 51΄. Στο 83΄αποβλήθηκε από τους φιλοξενούμενους ο Άλι και συνολικά δόθηκαν από τον διαιτητή Δραγάτη 12 κίτρινες κάρτες.
Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες και δύο φορές τα δοκάρια σταμάτησαν τις προσπάθειές τους για τη νίκη.
Διαιτητές: Δραγάτης, Πολυχρονιάδης-Σπυρόπουλος.
ΚΑΛΥΒΙΑ
Παπαϊωάννου, Δέδες, Λ. Καραγιάννης, Χάλαρης, Λάζαρης, Μίτσο, Καρελιώτης, Σερμπενιάδης, Χριστόπουλος (76′ Μάτι), Γκίνης, Θεοφ. Τσομπανάκης (46′ Αντ. Οικονομίδης).
ΑΦΙΔΝΑΪΚΟΣ
Μορφωνιός, Νυχάς (73′ Τάτσης), Καραμήτρος, Ζαχαρόπουλος (82′ Δημόπουλος), Π. Νικολάου, Ζουβερέλλης, Γάγγας, Κλισί, Κάκαρης (89′ Βελτανιώτης), Ι. Νικολάου, Άλι.

Νικηφόρος – Πρωτέας Π.Φώκαιας 0-3

Α΄Κατ.2η Αγων.
Άνετη επικράτηση εκτός έδρας του Πρωτέα επί του Νικηφόρου με 3-0. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή επιθετική λειτουργία και βρέθηκαν αρκετές φορές σε θέση για γκολ, είχαν ένα δοκάρι σε σέντρα σουτ του Μακροδημήτρη στο 15΄,αλλά το πρώτο γκολ ήρθε με κτύπημα πέναλτι που κέρδισε και κτύπησε ο Μαμάκος στο 35΄.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νικηφόρος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά άφησε πολλά κενά στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα με πλασέ του Μινάι στο 68΄και σουτ του Γεωργίου στο 72΄.
Διαιτητές: Μανιώτης – Δ. Τζαφόλιας, Δουλγεράκης.