Πρωτέας Π.Φώκαιας – Νικηφόρος 1-2 . video

Πρωτάθλημα ΕΠΣΑΝΑ. Α΄Κατ.-3η Αγων.
Απογοητευτικός ο Πρωτέας δεν κατάφερε να πάρει στην έδρα του ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Παίζοντας από το 25΄με δέκα παίκτες (αποβολή του Μαραγκού για εξύβριση), έχασε φυσιολογικά από μία ισοδύναμη ομάδα που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα στοιχεία που υπερτερούσε.
Οι φιλοξενούμενοι σε τίποτα δεν έδειχναν (πριν την αψυχολόγητη αποβολή του Μαραγκού), ότι θα έφευγαν με το τρίποντο από το » Αρ. Μακροδημήτρης». Κατάφεραν όμως και εκμεταλλεύτηκαν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, την αριθμητική τους υπεροχή αλλά και το κακό στήσιμο των γηπεδούχων και τελικά επικράτησαν. Οι αλλαγές του Μακροδημήτρη δεν βοήθησαν και ορισμένοι παίκτες έδειξαν ανέτοιμοι για αγώνα Α΄κατηγορίας.
Παρ΄όλα αυτά υπήρξαν και παίκτες που ξεχώρισαν. Ηρωικές μορφές οι Κούλιμπης και ο αρχηγός Κατσούλας ο οποίος δεν ισοφάρισε στο τέλος από ατυχία(φωτο) και φυσικά ο Παπαβασιλείου ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πολλές σωτήριες επεμβάσεις σε τετ α τετ με αντιπάλους επιθετικούς και κράτησε το τέρμα του στο αξιοπρεπές -2.
Το 0-1 έγινε στο 49΄από τον Νεοφύτου που πήρε ασίστ από τον Καγιώργη. Το 0-2 έγινε μετά από φάουλ, τακουνάκι του Λαζανά και κοντινό πλασέ του Αποστολόπουλου. Το 1-2 από τον Μιχαήλ στο στο 80΄αφού πήρε τη μπάλα από άτσαλη απόκρουση αμυντικού, κεραυνοβόλησε τον Φελεσκούρα. Λαζανάς κατά κύριο λόγο και Αποστολόπουλος, τα «όπλα» των φιλοξενούμενων στην τελική επικράτηση.
Διαιτητές: Δραγάτης, Σπυρόπουλος-Πολυχρονιάδης. Παρατηρητής: Στεργίου